Реєстрація

Брендове пальне опинилося поза законом

 

Міністерство економічного розвитку та торгівлі своєрідно відреагувало на слова прем’єр-міністра Миколи Азарова. 15 березня той заявив: " "Великі претензії в наших споживачів до якості нафтопродуктів. Ті, хто стикаються з цією сферою, говорять, що на наших заправках можна заправитися неякісним бензином. В уряді зараз розглядається питання зміни технічних умов".

Боротьба з неякісними нафтопродуктами розпочалася з епічної помилки. Дбаючи про споживача, в уряді фактично зробили нелегальним цілий ряд продуктів, які мережі АЗС продають як пальне преміум-класу.

Справа в тому, що одним з джерел неякісної продукції на паливному ринку є виготовлення моторних палив за технічними умовами (ТУ). На відміну від державного стандарту, який має чітко зафіксовані характеристики пального, ТУ дозволяють нафтовикам займатися творчістю, і за рахунок різних присадок отримувати нестандартне пальне. Це досить розповсюджене явище не лише на ринку бензину чи дизельного пального, а й багатьох інших ринках.

У випадку з нафтопродуктами, будь-яка юридична особа може отримати технічні умови на виготовлення свого продукту в територіальних органах ДП "Укрматртестстандарт". Цією можливістю досить часто користуються гравці ринку різного штибу: від маленьких небрендованих АЗС і міні-НПЗ до крупних операторів ринку. Щоправда, одні з них отримують дозвіл на виготовлення дивних моторних сумішей, інші – орендованих та дуже дорогих палив.

Наприклад, два роки тому "Укртатнафта" уникала сплати десятків млн грн до бюджету, виготовляючи так звані компоненти автомобільних бензинів КБ-92 і КБ-95 – на підставі окремих ТУ. Це було низькоякісні речовини, які могли навіть зіпсувати елементи двигуна автомобіля. Але вони були дешевшими за звичайний бензин, і за рахунок цього заправки групи "Приват" отримували чималий прибуток.

Іншим прикладом виготовлення пального за окремими ТУ є отримання так званих бензинів "преміум".

Діяльність не надто сумлінних гравців в рівній мірі шкодила як споживачам, так і мережам АЗС нарівні з нафтопереробними заводами. Перші заправлялися неякісним продуктом і зазнавали збитків, другі – вислухували звинувачення, треті – скаржилися уряду на нерівні умови конкуренції. Але всі підтримували позицію, що уряду необхідно вжити дій, щоб звільнити ринок від неякісної продукції.

І ось, 15 березня 2012 року Мінекономрозвитку затвердило наказ №327. Цим документом воно призупинило дію ТУ за багатьма нафтопродуктами, які відповідають стандартам ДСТУ 4839:2007 "Бензини автомобільні підвищеної якості" и ДСТУ 4840:2007 "Пальне дизельне підвищеної якості".

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст блогів. Думка редакції може відрізнятись від авторської.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.


Інші статті рубрики

Найпопулярніші