20 сентября 2018

Рубіжному не потрібен документ заради документу

Голова ГО "ЛОО "Солідарність" Координатор руху "Сильні громади" у м.Рубіжне

15 вересня 2017 року наша команда подала на розгляд міському голові міста Рубіжне проект Бюджетного регламенту, розробленого за авторською методологією Індексу ПУД (прозорості, участі та доброчесності) місцевої соціально-економічної та бюджетної політики, що була апробована у 17 містах України та досі є найбільш комплексною в Україні, зовнішнім експертом-консультантом проекту «Бюджети Лисичанська та Рубіжного: прозорість, підзвітність та громадська участь», експертом Фундації Відкрите суспільство, екс-консультантом Ради Європи, експертом у сфері бюджетної та антикорупційної політики, експертом-консультантом для більше 20 громадських організацій та бізнес асоціацій Іваном Сірокою. Міський голова попередньо погодився з необхідністю провадження такого документу у місті, та вже 6 жовтня на сайті Рубіжанської міської ради було розміщено проект Бюджетного регламенту, розробником якого виступило фінансове управління Рубіжанської міської ради.

 

Після цього всі перемовини з представниками виконавчих органів щодо доопрацювання чи впровадження розробленого нашою командою документу зводились лише до необ’єктивної критики та нагадування про те, що у них вже є власний проект Бюджетного регламенту. Тому наша команда вела консультації з депутатами міської ради щодо доопрацювання положень документу під потреби саме Рубіжного. Нами було проведено більше десятка зустрічей з депутатами різних фракцій Рубіжанської міської ради. Звісно що не всіх вдалося переконати в необхідності впровадження саме нашого проекту, були застороги щодо складності документу, щодо значного навантаження на управління та відділи ради у разі впровадження Бюджетного регламенту саме у такому варіанті. Деякі депутати навпаки пропонували додати до документу додаткові інструменти громадської участі.

 

25 січня наша команда провела круглий стіл «Бюджетний регламент міста Рубіжного: на шляху підвищення прозорості публічних фінансів», основною метою якого було обговорення остаточного варіанту проекту Бюджетного регламенту для подання його на розгляд сесії. Модератором заходу виступив розробник документу Іван Сікора. Під час заходу він спробував донести ключові моменти Бюджетного регламенту до представників виконавчих органів та депутатів міської ради, що були присутні на круглому столі, та відповісти на всі їх питання.

Результатом круглого столу стала резолюція:

підтримати звернення до міського голови щодо оприлюднення проекту Бюджетного регламенту на сайті міської ради, як проект рішення, та створення робочої групи для його доопрацювання чи включення частини його положень до проекту Бюджетного регламенту, розробленого спеціалістами виконавчих органів ради.

 

Резолюцію підтримали депутати декількох фракцій Рубіжанської міської ради та громадські організації міста.  Тому, заручившись підтримкою депутатів Рубіжанської міської ради, команда проекту «Бюджети Лисичанська та Рубіжного: прозорість, підзвітність та громадська участь» 12 лютого 2018 року повторно звернулась до міського голови Сергія Хортіва с пропозицією щодо оприлюднення проекту Бюджетного регламенту на сайті міської ради, як проект рішення, та створення робочої групи для його доопрацювання чи включення частини його положень до проекту Бюджетного регламенту, розробленого спеціалістами виконавчих органів ради.

В той же час, проект рішення про Бюджетний регламент, розроблений спеціалістами фінансового управління, який пролежав без правок більше п’яти місяців 21 лютого 2018 року винесли на розгляд бюджетної комісії.

Протягом всіх цих п’яти місяців наші експерти намагалися пояснити й міському голові й депутатам, що бюджетний регламент, який ніяким чином не доповнює та не уточнює норми Бюджетного кодексу України, а просто його дублює – це документ заради документу й не більше.

 

Подібні звернення неодноразово направлялися, як депутатам міської ради, так і міському голові.

 

І ось на засіданні бюджетної комісії, що відбулося 21 лютого 2018 року депутати поставили розробникам питання навіщо приймати цей документ, якщо він просто дублює все те, що вже є в Бюджетному кодексі? Відповіддю було, що прийняти Бюджетний регламент – це рекомендація від громадськості. Насправді таке трактування рекомендацій є перекручуванням фактів.

Рекомендація  Transparency Int. згідно рейтингу «Прозорі міста»:

Місто може ухвалити бюджетний регламент або інший спеціальний документ, щодо особливостей порядку розгляду, ухвалення змін в бюджет та участі громадськості в бюджетному процесі.

Тобто в рекомендації йдеться про бюджетний регламент, як документ, в контексті прозорості, відкритості бюджетного процесу та громадської участі у ньому.

Не підтримав цей документ і міський голова, зауваживши, що створення документу заради документу – це безглуздо.

Відповідно більшістю голосів комісія відхилила цей проект Бюджетного регламенту.

 

Переконавшись, що депутати підтримують нашу думку, що місту потрібен дієвий інструмент, а не просто документ заради документу, команда проекту «Бюджети Лисичанська та Рубіжного: прозорість, підзвітність та громадська участь» вирішила знову направити власний документ, але тепер вже як депутатський проект рішення, оскільки три спроби подати його за допомогою звернень не принесли результату.

За результатами обговорень з депутатами міської ради та Громадською радою ми спростили проект Бюджетного регламенту під потреби міста та додали до нього положення про бюджет громадських ініціатив, яке рекомендували додати і депутати і громадськість.

З новою версією документу можна ознайомитись за посиланням: https://goo.gl/r2Axy3


Проект виконується в рамках програми «Публічні бюджети від А до Я: інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Точка зору, відображена у цій публікації , є винятковою відповідальністю ГО “ЛОО “Солідарність” і може не співпадати з точкою зору Фонду Східна Європа, ПАУСІ і/або Європейського Союзу.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Сделай свой вклад в развитие социальной журналистики! Сбавьте социальное напряжение в обществе. Мы предлагаем вам сообщить информацию о событиях в Донбассе, которая рассказывает всю правду о жизни и войне на Луганщине. Все нужно рассказывать через истории жизни обычных людей. Моб. 063 409 98 64, tribun7989@gmail.com
Добавить


Другие статьи рубрики

Популярные

Войти

при помощи учетной записи на сайте Трибун

У вас нет логина? Зарегистрируйтесь

Никнейм или e-mail:
Пароль:

Или используя аккаунт от соцсетей:

Регистрация нового аккаунта

У вас есть логин?

Никнейм:
Пароль:
Подтвердите пароль:
E-mail:
Операция выполнена успешно!