19 сентября 2018

Турбота про будівельників, чи приватний інтерес?

Голова ГО "ЛОО "Солідарність" Координатор руху "Сильні громади" у м.Рубіжне

28 березня відбулась чергова 46-а сесія Рубіжанської міської ради. На сесії розглянули 134 питання, та найцікавішим на наш погляд було питання №24 “Про встановлення розміру кошторисної заробітної плати при визначенні вартості будівництва об’єктів за рахунок коштів міського бюджету, коштів міських комунальних підприємств, бюджетних установ та організацій м.Рубіжне”.

Цікавим був той факт, що управління ЖКГ внесло пропозицію встановити у 2018 році розмір кошторисної зарплати на рівні 5500 гривень. Та від депутата Олексія Чередниченка надійшла альтернативна пропозиція – встановити розмір кошторисної зарплати на рівні 7500 гривень. Що це – турбота про будівельну галузь у місті, чи про власні інтереси?

Доводи інших депутатів, що таке підвищення кошторисної зарплати автоматично відіб’ється й на вартості будівельних робіт за бюджетні кошти не взяли до уваги, вказавши, що це аж ніяк не збільшить видатки Рубіжного, оскільки бюджет вже затверджено.

Але ж давайте розглянемо цю ситуацію детальніше.

По-перше, депутат Олексій Чередниченко є бенефіціаром ТОВ “Рубіжанська будівельна компанія “ОРГМІН”. Ця інформація є, як у державних реєстрах, так і у декларації самого депутата.

По-друге, вказана будівельна компанія у 2017 році отримала від управління ЖКГ Рубіжанської міської ради підрядів на 5,3 мільйони гривень.

Теперь читаємо Закон України “Про запобігання корупції”:

приватний інтерес – будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв’язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях

потенційний конфлікт інтересів – наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень

реальний конфлікт інтересів – суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень

Як бачимо, в цій ситуації у депутата виникає, як мінімум, потенційний конфлікт інтересів, а якщо зважати та той факт, що його фірма в минулому вже отримувала кошти з місцевого бюджету на виконання будівельних робіт, то конфлікт інтересів стає вже реальним.

Що ж у такому випадку мав зробити депутат?

Перше, що має зробити депутат, який виявив у себе конфлікт інтересів – це повідомити про нього. Виходячи з положень частини першої статті 28 Закону «Про запобігання корупції» та частини другої статті 591 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», депутат не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли він дізнався чи повинен був дізнатись про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів, має повідомити НАЗК чи постійну комісію, до функціональної спрямованості якої належить питання запобігання корупції, або ж безпосередньо орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів – тобто місцеву раду чи відповідну комісію ради. Якщо про конфлікт інтересів депутату стало відомо безпосередньо на засіданні ради або комісії, він може публічно заявити про конфлікт інтересів з занесенням такої усної заяви до протоколу засідання. Окрім цього, якщо депутату відомо про наявність конфлікту інтересів у свого колеги, він може відкрито заявити про це на засіданні відповідного органу.

Наступним кроком після належного повідомлення про конфлікт інтересів має стати його врегулювання. Враховуючи той факт, що депутат ради не є посадовою особою та не перебуває у відносинах прямого підпорядкування з будь-якою особою, до нього не можуть бути застосовані такі класичні методи врегулювання конфлікту інтересів як усунення від виконання завдання, зовнішній контроль, обмеження доступу до інформації, перегляд обсягу службових повноважень, переведення чи звільнення. З огляду на це, у статті 36 Закону «Про запобігання корупції» зазначено, що правила врегулювання конфлікту інтересів депутатів місцевих рад мають визначатись законами, які «регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів». Проте у профільному Законі «Про статус депутатів місцевих рад» відсутні будь-які згадки про конфлікт інтересів, а Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» містить лише статтю 591, текст якої не несе смислового навантаження та не узгоджується з вимогами частини другої статті 35 профільного Закону «Про запобігання корупції», що передбачає обов’язок депутата не брати участь у прийнятті рішення відповідним органом у разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Таким чином, в Законі визначено дві основні вимоги до депутата при виникненні у нього конфлікту інтересів: невідкладно заявити про конфлікт інтересів та не брати участь в обговоренні чи голосуванні відповідного питання на засіданні ради або комісії. Контроль за дотриманням зазначених вимог та надання роз’яснень з питань конфлікту інтересів відповідно до частини другої статті 591 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» покладається на постійну комісію ради, до функціональної спрямованості якої належить питання запобігання корупції.

Що ж робить депутат Чередниченко?

Він не тільки не повідомив раду про конфлікт інтересів, що виник у нього стосовно питання №24 порядку денного 46-ї сесії міської ради, не тільки брав участь у обговоренні питання та голосував за нього, а ще й сам вніс правку у проект рушення, що фактично дає можливість будівельній компанії збільшити вартість робіт за бюджетні кошти.

Тому велике питання, чи депутат так вчинив через турботу за будівельну галузь міста, чи через турботу за доходи окремої будівельної компанії.

Координатор руху «Сильні громади» у Рубіжному Євген Ільченко

 

Редакція сайту не несе відповідальності за інформацію, розміщену у розділі "Блоги".

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Сделай свой вклад в развитие социальной журналистики! Сбавьте социальное напряжение в обществе. Мы предлагаем вам сообщить информацию о событиях в Донбассе, которая рассказывает всю правду о жизни и войне на Луганщине. Все нужно рассказывать через истории жизни обычных людей. Моб. 063 409 98 64, tribun7989@gmail.com
Добавить


Другие статьи рубрики

Популярные

Войти

при помощи учетной записи на сайте Трибун

У вас нет логина? Зарегистрируйтесь

Никнейм или e-mail:
Пароль:

Или используя аккаунт от соцсетей:

Регистрация нового аккаунта

У вас есть логин?

Никнейм:
Пароль:
Подтвердите пароль:
E-mail:
Операция выполнена успешно!